- Tämä tapahtuma on mennyt.
NurLaMTB 10 potenssiin 2
19.09. @ 8:00 - 21:00

Lauantaina 19.9. juhlitaan NurLaMTB:n 10-vuotista taivalta kimppalenkkien järjestäjänä. Päivän aikana ajetaan tietysti kimppalenkkejä, mutta myös nautitaan savusaunan lempeästä lämmöstä kipeille lihaksille.
Päivän aikana on tarjolla 100km, joko yhteen putkeen tai 60km+20km+20km. Valitse itsellesi sopiva. Lisäksi myös erikseen kilpparivauhtinen lenkki sekä gravel henkinen lenkki.
100km lähtö on aamulla klo 8.00 Siperianrannan parkkipaikalta. Reitti suuntautuu Pinninnummen kautta Hyvinkäätä kohti. Noin kuuden tunnin kuluttua viimeistään saavumme takaisin savusaunalle, jossa on tarjolla tankkausta kuten hienoissa pitkän matkan tapahtumissa kuuluukin olla. Sen jälkeen 100km matkaajat lähtevät ajamaan Sääksjärven anti-flow suuntaan. Tällöin voi tulla muutkin mukaan. Siitä parin tunnin kuluttua jatkamme vielä Sääksin kierron flow suuntaan. Tälle lenkille voi myös tulla mukaan. Näillä lenkeillä ajetaan NurLan viikkolenkin vauhtia keskimäärin. Hannu saa kunnian toiminnan aloittajana pitää puheen noin klo 16 kun toisen huoltotauon aika koittaa.
Savusauna on lämmin klo 15 alkaen iltaan saakka, kunnes satasen ajajat saapuvat viimeiseltä kierrokseltaan.
Toivotamme kaikki vanhat, nykyiset sekä uudet lenkkeilijät mukaan mahtavaan ja MTB-tapahtuma rikkaaseen päivään.
Aikataulut ovat siis kaikki ”noin”-aikoja. Ilmoittautuminen kotisivun kohdalla olevasta linkistä.

